Jak dopasować panele podłogowe do potrzeb wnętrza?
Wykańczając posadzki w domu czy mieszkaniu, często decydujemy się sięgnąć po panele podłogowe. To rozwiązanie, które nada przestrzeni harmonijny wygląd, a przy tym jest ekonomiczne i łatwe w montażu. Pamiętajmy jednak, ż modele podłóg, które doskonale prezentują się w jednym wnętrzu, niekoniecznie sprawdzą się w drugim. Ważna jest dokładna analiza przestrzeni: odpowiednio dobrane panele mogą nie tylko ciekawie dopełniać wystrój, ale nawet maskować ewentualne niedoskonałości pomieszczeń bądź wydobywać tkwiący w nich potencjał.
Wielkość pomieszczenia i stopień nasłonecznienia
Pierwszym elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć, są wymiary pomieszczenia. W dużych wnętrzach warto zamontować panele szersze (np. 282 mm) lub dłuższe od standardowych (ok. 2 m). Doskonale podkreślą one okazałość przestrzeni i nadadzą jej elegancki wygląd. W przypadku kolorystyki możemy postawić na jasne modele, ale nie musimy obawiać się też odważniejszych tonacji, takich jak głęboki brąz, który nada aranżacji klasę. Szczególnie szykownie będą wyglądać w matowym wydaniu.
W pomieszczeniach małych lub wąskich lepiej sprawdzą się deski o mniejszej szerokości, które optycznie powiększą przestrzeń. W przypadku podłużnych pokoi najlepiej ułożyć je prostopadle do dłuższych ścian, co optycznie je „rozszerzy”, poprawiając wizualnie proporcje przestrzeni. Efekt ten spotęgujemy poprzez wybór desek w kolorze bieli, beżu lub jasnej szarości.
Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest stopień nasłonecznienia pokoju. Jeśli okien jest mało i wychodzą na niekorzystną stronę świata, lepiej zrezygnować z ciemnych dekorów na rzecz tych jasnych. Dodatkowo zdecydujmy się na modele o lśniącej, połyskującej strukturze, które dodadzą wnętrzu blasku.
Zdj. 1. Panele podłogowe mogą być nie tylko trwałym wykończeniem posadzki, ale również przykuwającą wzrok ozdobą przestrzeni mieszkalnej. Źródło: Archiwum RUCKZUCK.
Styl wnętrza
Wygląd paneli podłogowych powinien również odpowiadać stylowi, w jakim urządzona jest przestrzeń. W eko-aranżacji sprawdzą się deski z wyraźnie wyczuwalnym na powierzchni układem usłojenia, industrialny wystrój warto, by ozdobiły wzory kamienne, w nowoczesnych przestrzeniach nie może zabraknąć modeli z elegancką V-fugą, a we wnętrzach glamour dobrze sprawdzi się struktura w połysku. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie panele będą najlepsze, warto postawić na dekory w neutralnym odcieniu drewna – to uniwersalne rozwiązanie, które świetnie wkomponuje się w różnorodne style aranżacyjne.
Zdj. 2. Wygląd paneli podłogowych powinien również odpowiadać stylowi, w jakim urządzona jest przestrzeń. Źródło: Archiwum RUCKZUCK.
Przeznaczenie pokoju
Ostatnia kwestia dotyczy właściwości technicznych paneli, które powinny być dobrane do przeznaczenia wnętrza. Przestrzenie narażone na intensywne użytkowanie i tym samym potencjalne uszkodzenia wyposażmy w panele o klasie ścieralności co najmniej AC4 – ochronią one podłogę przed nieestetycznymi zarysowaniami. W szczególności dotyczy to takich pomieszczeń jak przedpokój, kuchnia, jadalnia czy domowe biuro. Dzięki temu zapewnimy sobie zdecydowanie bardziej komfortowe korzystanie z własnych czterech kątów.
Przykładem rozwiązania o bardzo wysokiej wytrzymałości na ścieranie są panele podłogowe z kolekcji Rancho oraz Stuttgart. Klasa ścieralności AC5 to gwarancja wysokiej trwałości. Fazowane krawędzie i bogaty wachlarz drewnianych dekorów sprawiają, że znajdziemy wśród nich propozycje wpisujące się w różne potrzeby wnętrz.
Zdj. 3. Przestrzenie narażone na intensywne użytkowanie i tym samym potencjalne uszkodzenia wyposażmy w panele o klasie ścieralności co najmniej AC4. Źródło: Archiwum RUCKZUCK.